Sosyal Girişimcilik Eğitim Serisi

Sosyal Girişimcilik Eğitim Serisi

Girişimci ruhunla çözümün bir parçası olmaya ne dersin?

Eğitime Başvurular Sona Erdi!

Genel Bilgiler

dy_arrow

Program İçeriği

dy_arrow

Genel Bilgiler

Nedir?

7 oturumdan oluşacak bu online eğitim serisinde sosyal sorumluluğun ne anlama geldiğinden başlayıp,ürettiğimiz fikirleri proje bazında gerçek hayata dökmek için gerekli olan bilgileri sunmayı hedefliyoruz. Yol göstericisi niteliğindeki oturumların sonunda “Sosyal Girişimcilik”in ne olduğunu ve projelerde ne tür zorluklarla karşılaşılabileceğini katılımcılara anlatmayı hedefliyoruz

Kimler katılmalı?

Sosyal sorumluluğa ilgisi olan ve bunun girişimcilikle sentezi “Sosyal Girişimcilik”i merak eden herkes katılabilir.

Nasıl?

Her oturumda katılanlara göndereceğimiz link ile Youtube üzerinden canlı olarak izleyebilecek, sorularını konuşmacılara iletebilecekler. Ayrıca bazı oturumlardan sonra isteğe bağlı araştırma konuları da vereceğiz.

Program İçeriği

dy_arrow

Konuşmacılar

Zeynep Bahar Çelik

Zeynep Bahar Çelik 2003 yılında Sabancı Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Bahar Çelik, 2008’de Galatasaray Üniversitesi’nde İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nde yönetici olarak görev almaktadır. Aynı zamanda Sabancı Üniversitesi’nde sosyal sorumluluk konusunda ders vermektedir. Bir çok sivil toplum kuruluşu ve şirkete kurumsal sosyal sorumluluk, liderlik / akran liderlik, takım olma, gönüllülük gibi konularda eğitimler vermektedir.

Batuhan Aydagül

Batuhan Aydagül, Pennsylvania Üniversitesi Düşünce Kuruluşları ve Sivil Toplum Programı 2015 Global Go To Think Tank Endeksi’nde “en iyi eğitim politikası” kategorisinde ilk 50’de yer alan Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) Direktörüdür. ERG, çocuğun ve toplumun gelişimi için eğitimde yapısal dönüşüme nitelikli veri, yapıcı diyalog ve eleştirel düşünme yoluyla katkı yapan bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir girişimdir. Stanford Üniversitesi Uluslararası Karşılaştırmalı Eğitim alanında yüksek lisans ve Marmara Üniversitesi İşletme alanında lisans derecesi bulunan Aydagül, eğitim alanında 20 yıllık deneyime sahip bir politika analisti ve eğitim uzmanıdır. Sosyal değişim için tutku duyan Batuhan Aydagül, Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerine İstanbul 2. Bölge’den bağımsız milletvekili adayı olarak katıldı ve Türkiye çapında her çocuğun mahallesindeki okulda kaliteli eğitim alması için kampanya yürüttü. Toplam 704 oy aldı.
Liberya Eğitim Bakanlığı’ndan Üstün Hizmet Ödülü alan Aydagül, Chicago Council of Global Affairs tarafından Türkiye’de kamu eğitimine katkılarından dolayı 2012 Patricia Blunt Koldyke Sosyal Girişimcilik Ödülü’ne layık görüldü. Şubat 2017’de İngiltere’deki Royal Society of Arts tarafından Fellow olarak kabul edildi. Aydagül, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) Danışma Kurulu Üyesidir. Öncesinde ise, Darüşşafaka Cemiyeti, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ve merkezi Hırvatistan’da bulunan ve bölgesel bir ağ olan Network of Education Policy Centers’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı.

Murat Yiğen

Murat Yiğen, lise hayatını Bahçeşehir Koleji’nde, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Üniversite hayatı boyunca öğrenci kulübünde, yardım kuruluşlarında ve uluslararası şirketlerde çalışmıştır. Korn Ferry Hay Group’da insan kaynakları danışmanlığı alanında çalışmış olan Murat, Accenture’da teknoloji danışmanlığı alanında çalışmaya devam etmektedir. Nisan 2015’te başlayan ve kurucu ortağı olduğu 1 Genç 1 Gelecek adlı sosyal girişimin çalışmalarını sürdürmekte olup eğitmenlik, teknoloji, sosyoloji ve sosyal girişimcilik konularına ilgi duymaktadır.

Aslı Yantra

Aslı Yantra aktif gönüllülüğe lise yıllarında başladı. Lise eğitimini İzmir Amerikan Lisesi’nde tamamladıktan sonra Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi ve Galatasaray Üniversitesi’nden Pazarlama İletişimi Yönetimi yüksek lisans derecesi aldı.
Mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi’nin İletişim Ofisi’nde kariyerine başladı. Halen üniversitenin önemli bir sosyal sorumluluk girişimi olan Anadolu Bursiyerleri Programı’nın sorumlularından biri olarak Kurumsal İlişkiler ve Kaynak Geliştirme Direktörlüğü’nde çalışma hayatına devam ediyor.
Aslı Hanım birçok sosyal girişimde gönüllü olarak yer alırken, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği yaptı ve yapmaya devam ediyor. Halen TEGV’in “Temel Gönüllü Eğitimi” ve Koç Grubu’nun “Engelliliğe Doğru Yaklaşım” ve “Toplumsal Cinsiyet Eğitimi” eğitmenliğini sürdürüyor. Kendisi aynı zamanda sosyal fayda sağlamak misyonuyla birçok sosyal sorumluluk projesi yürüten Sarıyer Leo Kulübü’nün Kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesidir. Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde de Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer almaktadır.
Özel hayatında ilgi duyduğu sosyal sorumluluk projelerinin toplumumuzda yaygınlaşması, daha çok kişinin bu çalışmalardan haberdar olarak harekete geçmeleri ve Türkiye’de yapılan gönüllülük projelerini paylaşmak için oluşturduğu “Aslı’nda Hayat” adında bir blog bulunmaktadır.

Göksel Gürsel

“Evrenin nasıl çalıştığını merak etme” içgüdüsüyle Uludağ Üniversitesi Fizik Bölümü’nde okuyan ve üniversite yılları boyunca Parçacık Fiziği ile uluslararası etkinliklerde göre alan Göksel, 2009 yılında Dünya Bankası tarafından “Türkiye’nin Yaratıcı Kalkınma Fikri” seçilen SOGLA Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi’nin logo ve kurumsal kimliğini tasarladı. 2012-2013 yılları arasında, dünyaca ünlü markaların Türkiye distribütörü olan Index Grup’un, Stratejik Net Hizmetleri Departmanı’nda, tüm grup şirketlerinden sorumlu “Görsel Tasarım Sorumlusu” olarak çalıştı ve Apple ve Adobe gibi birçok markanın görsel tasarım süreçlerini yönetti. 2015 yılında ise dünyanın en büyük sosyal girişimci ağı ASHOKA’nın 18-28 yaş aralığındaki “Fark Yaratan” sosyal girişimcilerinden biri seçildi.
Üzerinde çalıştığı Sosyal Girişimcilik’i, Tasarım’ı, Teknoloji ve Bilim’i “Tasarım Odaklı Düşünme” (Design Thinking) çatısı altında birleştiren Göksel, merkezine doğayı ve insanı alan sistemler, hizmet modelleri, eğitimler ve iş modelleri tasarlamakta ve SOGLA’nın başkanlığını yürüterek, nitelikli genç sosyal girişimcilerin tüm Anadolu’da yetişmesi için çalışmaktadır.
Göksel şu an, kurucusu olduğu SOGLab Sosyal Girişim Laboratuvarı ile, aşırı yoksulluk, eşitsizlik ve adaletsizlik, iklim değişikliği gibi gezegenimizin en acil sorunlarını ifade eden Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni, “birlikte” başarmamızı kolaylaştıran sosyal tasarımlar (ürün, hizmet, servis, mekan, sistem) üretmekte ve tasarımın gücünü kullanarak eşitsizlikleri azaltmaya çalışmaktadır.

Zafer Elcik

Otsimo’nun kurucu ortağı Zafer Elcik, 10 Temmuz 1994 tarihinde doğdu. Lisenin ardından Ankara’ya taşındı ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğini kazandı. Okulun ilk yıllarında mobil uygulamalara merak saldı ve ilk girişimini hayata geçirdi. Oyun alanına yöneldi. Oyun geliştiriciliği hayatına, sivil toplum kuruluşlarıyla başladı. YGA’da Yeşil Oyun Teknovasyon Projesi yönetti. En yakın arkadaşı, aynı zamanda ortağı Sercan’la hackathonlara katılıp, dereceler aldı. Bu süreçte bir şeyler yaratma tutkusunu programlamayla harmanladı. Katıldığı bir hackathonda başladıkları Otsimo’yu ortağıyla beraber yaklaşık 1,5 senedir yapıyor. Otsimo şu an Türkiye ve Amerika’da 30 binden fazla otizmli aileye ulaşıyor. Otsimo 2016 yılında Tüsiad tarafından Türkiye’nin En İyi İş Fikri ve Berkeley tarafından Dünyadaki En Başarılı 4. Sosyal Girişim seçilmiştir. Ayrıca Zafer, Ashoka HFY ve Girişimcilik Vakfı alumnisidir.

Program İçeriği

1. Oturum: Sosyal Sorumluluk Projelerine Giriş

 •  Sosyal sorumluluk nedir
 •  Sosyal sorumluluğun önemi ve günlük hayatımızdaki yeri
 • Sosyal girişimcilik ve ticari girişimcilik farkı
 •  Projeler ve bireysel gelişim

2. Oturum: Türkiye'de ve Dünyada Çalışmalarının Durumu

 •  Türkiye’de ve dünyada çalışmaların durumu
 •  Proje çalışmalarına katkıda bulunmak
 •  Dahil olunabilecek çeşitli alanlardan projeler
 •  Devam eden projeleride yer almak isteyenlere yol haritası

3. Oturum: Takım Oluşturmak, Liderlik ve Ekip Çalışması

 •  Takım kurmanın önemi
 •  Motivasyon
 •  Projelerinde liderlik
 •  Ekip çalışması

4. Oturum: Projelerde Fikir ve Çözüm Oluşturma

 •  Proje başlatmak ya da projeye dahil olma
 •  Üzerinde çalışabilecek sorun tespiti
 • Probleme uygun fikir geliştirme
 • Çözüm bulma ve uygulanabilirliğini inceleme

5. Oturum: Yol Haritası Oluşturmak ve Zaman Yönetimi

 •  Projelerde yol haritası ve planlama
 •  Projelerde zaman çizelgesi
 •  Projelerde zaman yönetimi

6. Oturum: Fon Bulma, Çevre Oluşturma ve Bazı Yasal Konular

 • Maddi kaynaklar sağlanması ve zamanlaması
 •  Yatırımcılarla iletişim
 •  Sosyal medyanın önemi
 •  Projenin fikri mülkiyeti, telif hakları ve gizlilik

7. Oturum: Örnek Sosyal Sorumluluk Projesi/Girişimi

 •  Proje üzerinde işlenen konuların incelenmesi
 •  Eğitim boyunca oluşabilecek soruların cevaplanması