Career Talks

We bring outstanding professionals, academicians, PhD students who work at leading companies & universities together with youth through live talks on our YouTube channel. We aim to support their career developments, inspire them, diminish the opportunity inequality and cross the paths along the way.

Tercih Maratonu

Bol çalışmalı, temposu yüksek, belki stresli uzun bir seneyi geride bıraktınız- tebrikler! Şimdi, hayallerinizdeki üniversiteye adım atmanıza son bir adım kaldı. Hangi bölüm, hangi üniversite, özel mi devlet mi, peki hangi şehir, karasız mı kaldınız? Merak etmeyin, hepimiz tercih döneminde boolca ikilem yaşadık! Bu yolda size birazcık destek olabilmek adına, çeşitli üniversitelerin çeşitli bölümlerinden üniversite öğrencileriyle sizleri buluşturuyoruz.

Kesişen Yollar Derneği Üniversite Tercih Maratonu ile üniversiteleri ve bölümleri en iyi bilen kişilerden, yani öğrencilerin kendilerinden dinleyin!

Rıdvan Akar ile Gazetecilik

1961 Sivas doğumlu Rıdvan Akar, Gazi Üniversitesi İktisadî İdarî Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. 1987’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Türk Haberler Ajansı, “Söz”, “Ekonomik Panorama”, “Tempo”, “Milliyet” ve ATV’de çalıştı. M. Ali Birand ile birlikte 32. Gün Haber Programı’nda yayın yönetmenliği yaptı.

M. Ali Birand ve Hikmet Bila’yla birlikte “Madalyon / Cumhuriyet’in Yabancı Tanıkları” ve “12 Eylül/ Türkiye’nin Miladı” belgesellerini hazırladı. CNNTürk Haber Müdürlüğünü de yapmış olan Akar, aynı televizyonda “Hayatın Tanığı” adlı belgesel programı ve “Habere Dair” adlı haber programını sunmuştur.

Dr. Emre Eren Korkmaz ile Uluslararası İlişkiler ve Kalkınma

Dr. Emre Eren Korkmaz, Oxford Üniversitesi, Uluslararası Kalkınma Bölümü dahilinde yer alan Uluslararası Göç Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı olarak görev almaktadır. Aynı zamanda Oxford Üniversitesi’ne bağlı kolejlerden St Edmund Hall’da araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Eren, British Academy tarafından verilen Newton International Fellowship ile Oxford Üniversitesi’ne Ekim 2016 tarihinde gelmiştir. Doktorasını İstanbul Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ve yüksek lisansı Sabancı Üniversitesi Türkiye Çalışmaları’nda yapan Eren lisans öğrenimini Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde başlamış, çalışmak amacıyla İstanbul’a gelince Doğuş Üniversitesi’nden aynı bölümden mezun olmuştur.

Eren’in güncel araştırma konuları Batı Avrupa’daki Türkiyeli göçmenlerin kamusal yaşama katılımı ve Türkiye’de Suriyeli mültecilerin çalışma yaşamındaki konumu üzerinedir. Eren 2010-2014 arasında Türkiye’de tekstil sektöründe işçi sendikası uzmanı olarak, 2015 yılında ise Londra merkezli çok-paydaşlı bir inisiyatif olan Ethical Trading Initiative’de mülteci-göçmen uzmanı olarak çalışmıştır.

Eren’in çeşitli makaleleri ve blog yazıları çeşitli mecralarda yayınlanmıştır. Ayrıca çeşitli araştırma projelerinde de görev almıştır. Evli ve bir kız babasıdır.

Dr. Fatih İnci ile Biyomühendislik

Dr. Fatih İnci, Stanford Üniversitesi, Tıp Fakültesi’ne bağlı Kanser Erken Teşhisi Merkezi’nde akademik çalışmalarına devam etmektedir. Kendisi biyomühendislik ve biyomedikal uygulamaları için mikro/nanoteknoloji alanlarında çalışan doktora sonrası, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri de dahil olmak üzere bir grup araştırmacıya liderlik etmektedir. Akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’yle başlayan Dr. İnci, lisans eğitiminin bir kısmını Hollanda’nın Groningen Üniversitesi’nde Sokrates öğrencisi olarak tamamlamıştır. Doktora derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi, Moleküler Biyoloji Bölümü-Genetik ve Biyoteknoloji Bölümü’nden almıştır. Ayrıca doktora eğitimi esnasında da Avustralya’da New South Wales ve Sidney Teknoloji Üniversiteleri ile ABD’de Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, Brigham & Women’s Hospital ve Harvard-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü’nde araştırmacı olarak çalışmıştır. Doktorasını tamamladıktan sonra, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, Brigham & Women’s Hospital’da ve Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doktora sonrası çalışmalarını tamamlamıştır.

Dr. İnci, biyomedikal mühendisliği, biyoteknoloji ve tıp alanlarında mikro- ve nano-ölçekli platform teknolojileri kullanmaktadır. Özellikle teşhis, kişiye özgü tıp, erken kanser tespiti, biyolojik belirteç keşfi ve adli tıp bilimi için mühendislik, biyoloji, kimya ve malzeme bilimlerini bir araya getirerek, hastalıkların izlenmesi ve biyolojik belirteçlerin analizi için yenilikçi, kullanıcı dostu, yüksek hassasiyet ve spesifiklikte sensör platformları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca nanoplazmonik sistemler, mikroakışkanlar, biyosensörler, yapay lipit hücre zarları ve ilaç salınım sistemleri gibi birçok uygulama üzerinde çalışmaktadır.

Dr. İnci yaptığı çalışmalarını dünyanın en prestijli dergilerinde yayınlamıştır. Araştırma yayınlarının yanı sıra, 4 kitap bölümünün de yayınlanmasına katkıda bulunmuş ve çalışmalarını bir çok ulusal ve uluslararası konferanslarda sunmuştur. Ayrıca, kendisinin araştırma sonuçları ve ürünlerinden 6 adet patenti bulunmaktadır. Dr. İnci’nin çalışmalarının önemi, National Institute of Health, Nature Medicine, Science AAAS, Popular Science, Newsweek, Boston University, Canary Center-Stanford University, Brigham & Women’s Hospital, Center for Integration of Medicine and Innovative Technology (CIMIT) ve Epilepsy Foundation gibi uluslararası kuruluşlar tarafından vurgulanmıştır. Bunların yanında, European Molecular Biology Organization-European Science Foundation (EMBO-ESF), American Chemical Society ve TÜBİTAK kuruluşları tarafından kazandığı destek ve bursları da mevcuttur. Dr. İnci, American Association for the Advancement of Science (AAAS), Royal Society of Chemistry (RSC), American Association for Cancer Research (AACR) ve National Postdoctoral Association (NPA) gibi dünyanın en büyük ve prestijli bilim camialarının bir üyesidir.

Prof. Dr. Emre Yaksi ile Sinirbilim

CURRENT AND PREVIOUS POSITIONS
Since 2017 Professor, Kavli Institute for Systems neuroscience, NTNU, Trondheim, Norway
Since 2017 Director of the NTNU Master program in Neuroscience
2015 – 2017 Associate Professor, Kavli Institute for Systems neuroscience, NTNU, Trondheim, Norway
2011- 2016 Assistant Professor, Faculty of Medicine, Dept. of Neurophysiology, KULeuven, Belgium
2010 -2016 Group Leader, Neuroelectronics Research Flanders, VIB, Belgium
2013 -2014 Interim Department Director, Neuroelectronics Research Flanders, VIB, Belgium
2007- 2010 Post-doctoral Researcher, Harvard Medical School, Department of Neurobiology, USA

Dr. Burçin Mutlu Pakdil ile Astrofizik

Dr. Burçin Mutlu-Pakdil, 2009 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. Texas Tech Universitesi’nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra Minnesota Üniversitesi’nden Astrofizik üzerine doktorasını aldı. Galaksilerin yapılarını inceleyerek karadelikler ve içlerinde bulundukları galaksilerin evrimi üzerine çalışmalar yapmaktadır. En son yaptığı çalışmayla ilk defa çift halka yapılı bir eliptik galaksinin tanımını yapmıştır. Bu çalışması dünya basınında büyük yer almıştır. Ağustos 2017’den itibaren Arizona Üniversitesi’nde çalışmalarına devam edecektir.

Yaptığı araştırmaları geniş kitlelere ulaştırabilmek için Kuzey Carolina Doğal Bilimler Müzesi’nden bilim insanlarıyla yürüttüğü çalışmaların yanında, bilim dünyasında kadınların yolunun açılması için çeşitli platformlarda aktif görev almaktadır.

Prof. Dr.Mehmet Burçin Ünlü ile Fizik

Prof. Dr. Mehmet Burçin Ünlü, 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. Ardından 1998’de Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümünden yüksek lisans derecesini aldı. Doktorasını 2004 yılında Stevens Institute of Technology, NJ’den Fizik ve Mühendislik Fiziği bölümünden aldı. 2004-2007 yılları arasında Irvine Üniversitesi’nde Fonksiyonel Kanser Görüntüleme Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. Aynı merkezde 2007-2009 yılları arasında da Yardımcı Proje Bilimcisi olarak görev almıştır. Kasım 2009’dan bu yana Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Prof. Dr. Yaman Tokat ve Genel Cerrahi

1983 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Prof. Dr. Yaman Tokat ,Genel Cerrahi İhtisasını 1992 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’nda tamamlamıştır. Karaciğer Nakli eğitimini Cambridge’de Sir Roy Calne altında tamamlamıştır. 1994 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Karaciğer Nakli Programını kurmuş, 1999 yılında Türkiye’deki ilk başarılı “canlı vericili karaciğer nakli”ni gerçekleştirmiştir.

Prof. Dr. Yaman Tokat 2004 yılından bu yana; 1.500’ün üzerinde başarılı karaciğer nakli ile hem Türkiye’de hem de dünyada birçok ekibin yetişmesine ve kurulmasına yardımcı olan ve Avrupa Organ Nakli Birliği’nce eğitim verme hakkına sahip tek kuruluş olarak seçilen; Grup Florence Nightingale Hastanesi Karaciğer Nakli Merkezi’nin direktörlüğünü yapmaktadır. Türkiye’de canlı vericili karaciğer naklinde pek çok yöntem ilk defa Prof. Dr. Yaman Tokat ve ekibi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Grup Florence Nightingale Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nin direktörlüğünü yapan Prof. Dr. Yaman Tokat, 2004 yılından itibaren 1.000’i aşkın karaciğer nakli gerçekleştirmiş olup, her yıl 100’ün üzerinde nakli yapmaktadır.

Dünya üzerinde 300’den fazla ders vermiş olup, bilimsel dergilerde 200’ün üzerinde makale yayınlamıştır. Evli ve bir kız babası olup, Türkiye ve dünya genelinde bir çok ödülleri vardır.

Sinan Güler ile Basketbol ve Melek Yatırımcılık

Sinan Güler (d. 8 Kasım 1983), Türk basketbolcu. 1.92 boyundaki oyuncu, guard ve forvet pozisyonlarında görev yapmaktadır. Türk millî takımı ve Fenerbahçe‘de forma giymektedir.Sinan Güler İTÜ‘nün efsanevi basketbolcularından Necati Güler‘in oğlu ve Muratcan Güler‘in kardeşidir.

Sinan Güler 2015-2016 sezonu itibarıyla, TBL’de 350’den fazla maça çıkmış ve 2000 sayı, 500 asist ve 500 ribaund barajını geçmiştir.[8] Eurocup‘ta Beşiktaş ile bir sezon oynamış ve 13 maçta toplam 75 sayı, 52 ribaund kaydetmiştir. EuroLeague‘de ise Efes Pilsen ve Galatasaray formalarıyla toplam 115 maça çıkmış ve toplamda 469 sayı, 198 ribaund,135 asist, 35 top çalma ve 15 blok üretmiştir.[9] Avrupa ve TBL’de halen oynamaya devam etmektedir.

Dr. Selçuk Topal ile Astronomi

Lisans ve Yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamlarken doktorasını Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde tamamladı. Disk galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, moleküler astrofizik, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Doktora süresince bir yıl kadar Nagoya Üniversitesi Astrofizik Bölümü’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur.

Astronomiyi daha geniş kitlelere en doğru ve ilgi çekici şekilde ulaştırmak maksadıyla Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesapları aracılığıyla ilgilenen herkes için Astronomi temalı genel ve güncel bilgiler içeren paylaşımlar yapmaktadır. Hürriyet ve STEM&Maker dergisinde yazardır. İnsanoğlunun hayat bulduğu bu gezegende yok olmayacağına ve Evren dediğimiz bu sonsuz kozmik denize bir gün yelken açacağına inanan Topal’ın sloganı #gelecekuzayda!

Sinan Eren ile Girişimcilik

Sinan Eren Haziran 2015 yılında Remotium, Avast tarafından satın alındığından beri, Avast Mobile Enterprise’da başkan yardımcılığını yapmaktadır.

Avast’a katılmadan önce, Remotium’da Kurucu Ortaklığı, CEO ve CPO görevlerini üstlenip, 2012 yılında kurduğu Remotium’da yenilikçi ve dünyanın öncü mobil çalışma alanlarından olan VMP’nin (Virtual Mobile Platform) yaratılmasını ve geliştirilmesini başarıyla yönetmiştir.

Remotium öncesinde 12 yıl boyunca siber güvenlik alanında; Turkcell, Entercept (McAfee tarafından satın alındı), Immunity Inc. ve Preto Inc. şirketlerinde çalışmıştır.

Sinan Eren İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur ve aynı zamanda çok satanlar listesinde yer alan “The Shellcoders Handbook.” kitabının yazarlarındandır.

Mehmet Serkan Tosun ile Ekonomi

Mehmet Serkan Tosun 1971 yılında Karaman’da doğmuştur. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da sırasıyla AyseAbla İlkokulu ve TED Ankara Koleji Ortaokulu ve Lisesi’nde tamamlamıştır. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladıktan sonra sırasıyla Boston Üniversitesi’nden Ekonomi yüksek lisans derecesi ve Syracuse Üniversitesi’nden Ekonomi doktora derecesi almıştır.

Şu anda ABD bulunan University of Nevada, Reno Ekonomi Bölümü’nde Professor olarak çalışmakta ve 2013’den beri Ekonomi Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda Almanya’daki Institute for the Study of Labor’da (IZA), İngiltere’de University of Oxford bünyesindeki Oxford Institute of Population Ageing’de ve Mısır’daki Economic Research Forum’da (ERF) araştırmacı statüsünde üyelikleri bulunmaktadır.

Uzmanlık alanları kamu ekonomisi (özellikle vergi politikaları), nüfus ekonomisi (özellikle nüfus yaşlanması ve göç konuları), uluslararası politik ekonomi, bölge ekonomisi ve ekonomik büyümedir. Bunun yanında yakin zamanda IMF, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (UNESCWA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNIFEM) ve Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler (UCLG) gibi kurumlarda danışmanlık yapmıştır. Dr. Tosun’un 40’a yakin akademik ve profesyonel dergi yayınları, kitap bölümleri ve konferans yayınları vardır. Beta Gamma Sigma işletme topluluğunun Nevada şubesinden 2009 yılında en iyi araştırmacı ödülünü, Ortadoğu Ekonomi Derneği’nden (MEEA) 2005 yılında Ibn Khaldun ödülünü almıştır. 2013’de Nevada Üniversitesi, Reno İsletme Fakültesi Dekanlığının Araştırma Profesörlüğü ve 2015’de Barbara Smith Campbell Vergi Politikaları Seçkin Profesörlüğü ödüllerine layık görülmüştür. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Naşide Gözde Durmuş ile Biyoteknoloji

Gözde Durmuş, farklı disiplinleri buluşturan araştırmalarıyla biyoteknoloji alanında dünyanın önde gelen mucitleri arasında gösteriliyor. Dr. Durmuş, 2003 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde eğitimime başladı. Lisans eğitimi boyunca Biyoteknoloji Araştırma Birimi’nde beyin kanseri ve kontrollü ilaç salım sistemleri üzerine çalıştı. Ayrıca, 2006 yılında Harvard Tıp Fakültesi’nde doku mühendisliği üzerine araştırmalarda bulundu. 2007’de ODTU’den yüksek şeref derecesiyle mezun olan Dr. Durmuş, daha sonra Fulbright bursunu kazanarak yüksek öğrenimi için Amerika’ya geldi. Yüksek lisansını Boston Üniversitesi, doktora eğitimini ise Brown Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümünde tamamladı. 2014 yılında, genetik teknolojilerin geliştirilmesinde dünyanın en saygın bilim adamları arasında gösterilen ve “İnsan Genomu Projesi”nin yürütücülerinden biri olan Prof. Ronald W. Davis ile beraber araştırmalarını sürdürmek için Stanford Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak göreve başladı.

Dr. Durmuş’un araştırmaları nanoteknolojilerin kanser ve antibiyotik direnci gibi dünyayı tehdit eden sağlık problemlerinin erken teşhisinde uygulamaları üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu projeleriyle, 2015 yılında MIT Technology Review dergisinin her sene seçtiği “35 Yaş Altı 35 Yenilikçi” listesine (Innovators Under 35, TR35), tıp ve biyolojide çığır açan liderlerden biri olarak seçilmiştir. Araştırmalarını Stanford Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

Pelin Kesebir ile Mutluluk

Pelin Kesebir 1979 yılında İstanbul’da doğmuş, orta öğrenimini Alman Lisesi’nde tamamladıktan sonra Koç Üniversitesi’nde tam burslu olarak Uluslararası İlişkiler ve Psikoloji okumuştur. 2003 yılında lisansüstü eğitimi için ABD’ye gelmiş, doktorasını 2009’da Illinois Üniversitesi’nden Sosyal Psikoloji ve Kişilik Psikolojisi alanlarında almıştır. 2014 yılına kadar Colorado Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olarak çalışmış, daha sonra Wisconsin Üniversitesi bünyesindeki Sağlıklı Zihinler Merkezi’nde (Center for Healthy Minds) araştırmacı olarak göreve başlamıştır.

Pelin Kesebir’in temel ilgi alanları varoluşsal psikoloji ve pozitif psikolojidir. Ölüm farkındalığının psikolojimiz üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar yürütmüş ve makaleler basmış, son yıllarda ise ilgisini daha çok mutluluk ve erdem konularına kaydırmıştır.

Sinem Ezgi Gülmez ile Tıp

İlkokul, ortaokul, lise, üniversite ve tıpta uzmanlık eğitimlerini Türkiye’de tamamladı. Nisan 2005- Mart 2007 yılları arasında Odense’de, Güney Danimarka Üniversitesi, Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı’nda, farmakoepidemiyoloji alanında araştırmalarına başladı. Nisan 2007 tarihinde, Anabilim Dalı Başkanı’nın davetlisi olarak, Bordeaux’ya geldi. Halen, Bordeaux Üniversitesi, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı, Farmakoepidemiyoloji Araştırma Biriminde araştırmalarına devam etmekte,

Avrupa düzeyinde “Kıdemli Bilimsel Koordinatör” olarak projeler yürütmekte, eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki Üniversiteler ve TC Sağlık Bakanlığı ile de bilimsel araştırma projeleri yürütmektedir. 2010 yılında, Türkiye’de, “Farmakoloji Bilim Alanında Üniversite Doçentliği”ni aldı. 2013 yılında da, Fransa’daki en yüksek seviyeli akademik diploma olan, “Üniversite Öğretim Üyeliği için Liyakat Diploması”nı (Habilitation à Diriger des Recherches, HDR) aldı.

Bilimsel araştırma heyecanı ve merakı hep canlı olan Prof Gülmez, 2013 yılında ikinci Doktorasını yapmaya başladı ve 9 Mayıs 2017’de tez savunmasını vermeye hazırlanmaktadır.

Profesyonel ve akıcı düzeyde İngilizce ve Fransızca ile çok temel düzeyde Danca bilen Prof Gülmez’in, 40’dan fazla uluslararası ve ulusal yayını bulunmakta, ulusal ve uluslararası prestijli tıp dergilerinde hakemlik ve Editöryal Yayın Kurulunda görev almaktadır. Avrupa Klinik Farmakoloji ve Terapötik Derneği’nin (EACPT, European Association for Clinical Pharmacology and Therapeutics) resmi dergisi ‘Clinical Therapeutics’ – Board of International Consulting Editors bir üyesi olarak Fransa ve Türkiye’yi temsil etmektedir.

Gülşah Altun ile Biyoinformatik

Gülşah Altun İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Kocaeli Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 1999 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra İstanbul’da Alcatel, Teletaş’ın AR&GE bölümünde yazılım mühendisi olarak kariyerine başlayan Gülşah Altun, yaklaşık 2 sene Alcatel’de çalıştıktan sonra, 2001 yılında Amerika’nın Atlanta şehrindeki Georgia State Üniversity’sinde Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Prestijli GSU MBD (Molecular Basis of Disease) bursunu kazandı ve biyoinformatik analındaki çeşitli projelerde görev aldı. 2008 yılında bilgisayar mühendisliği doktorasını tamamladıktan sonra, 2008 ve 2011 yılları arasında University of California, San Diego (UCSD) ‘da ve The Scripps Research Institute, San Diego enstitülerinde kök hücreler konusunda araştırma görevlisi olarak kariyerini devam ettirdi. Kök hücrelerin yüksek hacimli DNA mikroçip data analizlerini yaptı ve uluslararası konferans ve dergilerde makaleler yayınladı. 2011 yılında biyoinformatik yazılım mühendisi ve araştırmacısı olarak San Francisco’daki Thermo Fisher Scientific şirketinin AR&GE bölümünde çalışma hayatına devam eden Altun, şu anda halen bu şirkette yeni nesil genom dizileme alanında çalışmakta ve bu konuda çeşitli yazılımlar üretmektedir.

Louis Fishman ile Tarih ve Siyaset

Louis Fishman Ortadoğu Çalışmaları üzerine olan lisans eğitimini Haifa Üniversitesi’nde tamamladı. Daha sonra yine aynı alanda Chicago Üniversitesi’nden master ve doktora yaptı. Doktora tez konusu olan Filistin milliyetçiliği ve Osmanlı son döneminde Siyonizm üzerindeki çalışmaları kısa süre içinde kitaplaşacak olan Louis Fishman, o dönemden beri İstanbul, Tel Aviv ve Amerika arası mekik dokumakta ve bu alandaki çalışmalarına devam etmektedir. Daha önce Türkiye’de Bilkent, Sabancı, Bahçeşehir ve Okan üniversitelerinde de dersler veren Louis Fishman şu an Brooklyn College’da yardımcı doçent olarak görev yapmakta ve dönem dönem İsrail, Türkiye, Amerika ve Avrupa’daki bazı gazetelere makaleler yazmaktadır.

Mehtap Kaya ile Üniversite ve Kariyer Planlama

Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde lisans eğitimini, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Uğur Dershanelerinde başladığı meslek hayatına, Koç Özel Lisesi’nde devam etti, halen Robert Kolej’de Yurt içi Üniversite ve Kariyer Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Mesleki eğitim çalışmaları kapsamında, Bahçeşehir Üniversitesi GCDF-TURKEY (Global Career Development Facilitator) programina katilarak “Kariyer Danışmanlığı” eğitimi aldı. “Aile ve Çift Terapisti” temel ve ileri düzey eğitimlerinin yanı sıra “EMDR Terapisi” eğitimlerinide tamamladı. Yirmi yılı aşkın süredir alanda çalışan Kaya, özellikle sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında, gençlere ve ailelere kariyer bilinci oluşturmak, sınav hazırlık süreci, sınav kaygısı gibi konularda seminerler vermekte ve eğitim çalışmaları yapmaktadır.

İnanç Balcı ile Girişimcilik

İnanç Balcı 2004 yılında Özel Koç Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitimine Purdue Üniversitesi’nde devam etti. Buradan da Endüstri Mühendisliği ve Ekonomi çift anadalı yaparak 2008 yılında mezun oldu. Amerika’dan sonra Londra’da Nomura International ve Odin Financial gibi dev şirketlerin birleşme ve satın alma birimlerinde çalıştı. Sonra Asya’da sanal alışveriş şirketi kurma kararı alan İnanç Balcı, 2012 yılında Lazada Group’un Eş Kurucusu oldu. Halen Lazada Filipinler CEO’su görevini üstlenmeye devam etmektedir.

Zafer Elcik ile Otsimo Üzerine

Otsimo’nun kurucu ortağı Zafer Elcik, 10 Temmuz 1994 tarihinde doğdu. Lisenin ardından Ankara’ya taşındı ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğini kazandı. Okulun ilk yıllarında mobil uygulamalara merak saldı ve ilk girişimini hayata geçirdi. İstediği gibi gitmeyen girişimini kapatarak oyun alanına yöneldi. Oyun geliştiriciliği hayatına, sivil toplum kuruluşlarıyla başladı. YGA’da Yeşil Oyun Teknovasyon Projesi yönetti. Aynı zamanda oyun üzerine bir startupta çalıştı. En yakın arkadaşı, aynı zamanda ortağı Sercan’la 10’a yakın hackathona katılıp, beşinde ödül kazandı. Bu süreçte bir şeyler yaratma tutkusunu programlamayla harmanladı. Katıldığı bir hackathonda başladıkları Otsimo’yu ortağıyla beraber yaklaşık 1,5 senedir yapıyor. Otsimo şuan Türkiye ve Amerika’da 2 binden fazla otizmli aileye ücretsiz eğitim ulaştırıyor. Otsimo 2016 yılında Tüsiad tarafından Türkiye’nin En İyi İş Fikri ve Berkeley tarafından Dünyadaki En Başarılı 4. Sosyal Girişim seçilmiştir. Ayrıca Zafer, Ashoka HFY ve Girişimcilik Vakfı bursiyeridir.