Arda ile Dev Şirketlerin Mülakatına Hazırlık

Arda ile Dev Şirketlerin Mülakatına Hazırlık

Merhaba Sevgili Okur!

Bugün senin için Palantir’in New York ofisinde staj yapan Arda Çınar ile röportaj yaptık ve burada onun hikayesini seninle paylaşmak istedik. Bu yazıda Arda nasıl hazırlanmış, neler yapmış onlara değindik. Eğer sen de Arda gibi büyük firmalarda staj yapmak istiyorsan bu yazıda yolunu aydınlatacak ipuçları bulacaksın.

Merhaba, Arda ben. Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyorum şu an. Aynı okulda lisans öğrencisiyken 2015’te Palantir’in New York ofisinde staj yapmıştım.

Bugün Palantir’de staj arayan biri şansını nasıl yükseltebilir? Sosyal sorumluluk projeleri, teknik olmayan(alan dışı) projelerde yer almak ne kadar önemli? Çevrimiçi görünme(online presence) ne kadar önemli sence?

– Palantir’de halihazırda çalışan birilerini bi şekilde tanıyor olmak büyük avantaj. Yoksa da Palantir gözlemlediğim kadarıyla büyük yazılım şirketleri içinde çalışan/stajyer alımında competitive programming’e en çok dikkat edeni. Topcoder, Codeforces gibi sitelerde online yarışmalara girmek epey işe yarar. İyi bir TopCoder(veya Codeforces vs.) sıralaması iyi bir GitHub profilinden daha etkilidir diyebilirim. Yine online olmayan programlama yarışmaları da (ACM, ICPC falan) oluyordu, onlara katılıp iyi bir derece almak da yine bir avantaj.

Palantir’de staja başvuru sürecin nasıl başladı? Sence ideal CV nasıl olmalı? Olmazsa olmaz dediklerin neler? Ortalamanın önemi nedir? Teknik projeler mi daha çok dikkat çekti yoksa okul başarın mı?

– Aslında başvurmadım bile. Palantir’de çalışan Türk bir mühendis Boğaziçi ve Bilkent’ten bir iki hocaya mail atmış, stajyer arıyoruz kimseyi tavsiye ediyor musunuz diye. Bilkent’teki hocanın ne şekilde cevap verdiğini bilmiyorum ama Bogaziçi’nde sorulan hoca kendi dersinden (Data Structures & Algorithms) AA alan 7-8 tane öğrencinin adını vermiş, bunlardan biri de benim. Sonrasında Boğaziçi ve Bilkent’teki hocalardan isimlerini aldıkları öğrencilerle mülakat sürecine başladılar.

Teknik mülakatlar için uzun zamandır hazırlanıyor muydun? Hangi kaynakları kullandın? Bu kaynakları nasıl kullandın(Okuyup geçtin mi? Tüm soruları çözdün mü?)?

– Çok uzun süredir hazırlanmıyordum, mülakatın olacağını öğrendikten sonra çalışmaya başladım, mülakattan önceki son bir hafta falan. Cracking the coding interview’i kaynak olarak kullandığımı hatırlıyorum, onu büyük oranda okuyup geçmiştim sanırım. Pratik olsun diye çözümünü implement ettiğim birkaç soru olmuş olmalı.

Bugün tekrardan mülakata hazırlansan nasıl hazırlanırsın? Hangi kaynakları kullanırdın? Kullanmayacağın kaynaklar neler? Şunu yapmasaydım dediklerin nelerdi?

– Farklı bir kaynak kullanmazdım, ama daha çok çalışırdım diyebilirim.

Mülakat sorularını söyleyemeyeceğini biliyoruz ama mülakat sürecin nasıl gelişti? Yapamadığını düşünüp, duraksadığında yardımcı oldular mı? Mülakatı yapan kişinin tutumu nasıldı? Stresini ve heyecanını azaltmaya çalıştı mı?

– Staj için olan mülakat sürecini çok detaylı hatırlamıyorum, hatırladığım kadarıyla anlatıyorum. Öncelikle bir telefon mülakatı oldu. Bunu yapan da bana ilk ulaşan orada çalışan Türk bir mühendisti. Telefon mülakatından sonra on-site’a gitmem gerekiyordu ama bu sırada aylardan Nisan falan olmuştu ve vize falan gelme süreci uzun olacağı için on-site yerine yine Skype üzerinden mülakat yapalım dediler.

Teknik olarak en zorlayıcı olan mülakat buydu. Çok takıldığım bir nokta olmamıştı sanırım mülakatta. Bi soruya cevap verdiğimde bunun complexity’si ne, daha iyisi olamaz mi falan gibi daha efektif bir çözüme yönlendirilme olmuştu. Onun dışında süre bitmeden soru biterse (yine önceki soruyla kenarından köşesinden ilgili) farklı sorulara geçmişti interviewer’lar. Birinin son 5 10 dakikada “daha önceki cevaplarında hash table çok kullandın, hash table’ı nasıl implement edersin?” türünden bir soru sorduğunu hatırlıyorum. (Bu soruyu paylaşmamda bir sakınca yok kuvvetle muhtemel)

On-site olmasi gereken mülükatta interviewerlar cok rahatlatmaya çalışmamıştı diye hatırlıyorum. Belki de ben böyle bir mülakata giren birisi için fazla sakindim ve karşı taraf bir rahatlatma ihtiyacı duymadı.

Son aşamada da daha üst seviyede ama yine teknik olan biriyle bir mülakat oldu (yine Skype üzerinden). Onun da cevabı herhangi bir kodlama içermeyen üst seviye tasarım türü bir soru sorduğunu hatırlıyorum. Kendimi en rahat hissettiğim.

Palantir’de stajın nasıl geçti? Şirket’in gözündeki en büyük artısı ne oldu? Olumlu yönleri herkes konuşuyor ama senin için olumsuz yönleri oldu mu? Bunlardan da bahsedebilir misin?

– Palantir’de stajım fena geçmedi. Sanırım şirketin en büyük artısı ortalıktaki herkesin yazılım açısından fazla iyi olmasi. Yazılım ile ilgili bir konuda bir sorun yaşadığımda, bir şeye takıldığımda sorunun ne olduğundan bağımsız olarak o konudan çok iyi anlayan birileri ortalıkta oluyordu. Olumsuz yönü, benim için çok olumsuz değildi ama ortaliktaki (stajyer olmayan) normal çalışanların genel olarak çok uzun saatler çalışıyor olması oldu. Ben olsam o kadar çalışamam demistim. Stajyerleri çok uzun süre çalıştırmıyorlardı ama.
Palantir’de stajım fena geçmedi. Sanırım şirketin en büyük artısı ortalıktaki herkesin yazılım açısından fazla iyi olmasi. Yazılım ile ilgili bir konuda bir sorun yaşadığımda, bir şeye takıldığımda sorunun ne olduğundan bağımsız olarak o konudan çok iyi anlayan birileri ortalıkta oluyordu. Olumsuz yönü, benim için çok olumsuz değildi ama ortaliktaki (stajyer olmayan) normal çalışanların genel olarak çok uzun saatler çalışıyor olması oldu. Ben olsam o kadar çalışamam demistim. Stajyerleri çok uzun süre çalıştırmıyorlardı ama.